Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Drop stitch a paddleboardy

Co je vlastně drop-stitch a jak si vybrat ten správný?

Kde se dropstitch vzal?
Vznik materiálu spadá do období po druhé světové válce, kdy se firma Goodyear pokoušela vytvořit nafukovací letadlo pro americkou armádu. První dropstitch konstrukce byla použita na křídla letounu. Nakonec ovšem z realizace odvážného projektu sešlo. Do světa okolo vody se tento materiál dostal přes motorové čluny, kde se využíval jako tuhé dno a opravdový boom přišel s příchodem a rozmachem paddleboardů. V Česku se paddleboarding začal objevovat v roce 2011 a materiál dropstitch byl obrovskou revolucí. Postupem času se materiál zabydlel i v dalších vodáckých odvětvích a v dnešní době se z něj mimo paddleboardů vyrábějí také nafukovací kajaky nebo alespoň jejich části. Zatím posledním výrazným krokem ve vývoji tohoto materiálu a plavidel z něj se stalo představení materiálu dropstitch pod značkou českého výrobce GUMOTEX. Ten jako první použil technologii tisíce švů z jiného materiálu než z PVC – používá materiál Nitrilon.

Jak to funguje?
Drop-stitch není nic jiného než spojení dvou vrstev tkaniny (PVC, Nitrilon) tisíci a tisíci vláken z nylonu. Tato nahusto umístěná vlákna zaručují, že materiál se po nafouknutí nevyboulí, ale drží tvar pravidelné „desky“, která má ve všech místech stejný vnitřní tlak. Vnitřní tlak může být díky tolika spojením velmi vysoký (až 25 PSI) a právě kvůli vysokému tlaku dosahují dropstitch produkty vlastností, které se blíží pevným konstrukcím.

Dělení drop-stitch materiálů, výhody a nevýhody:
Jednovrstvá konstrukce (též single layer (SL), ESD, light, …) – jak už název napovídá, jedná se o materiál, který tvoří pouze jedna vrstva PVC z každé strany spojená nylonovými nitěmi. Tato konstrukce je základem pro všechny pokročilejší dropstitche. Jediná (konstrukční) PVC vrstva je zde zároveň vnějším materiálem a její poškození znamená také poškození celého plováku. Mezi výhody jednovrstvého dropstitche řadíme nízkou hmotnost a nižší cenu. Mezi nevýhody rozhodně patří menší odolnost a nižší vnitřní tlak, což znamená nižší tuhost.

drop stitch konstrukce

Dvouvrstvá lepená konstrukce (též double layer (DL)) – tato konstrukce stojí na základu jednovrstvy, ale na základní (konstrukční) vrstvě PVC je vysokopevnostním lepidlem nalepena a později zalisována druhá vrstva – rovněž PVC, tzv. ochranná vrstva. Tato konstrukce se dá bez nadsázky označit za téměř nezničitelnou a je určena i do nejnáročnějších podmínek (půjčovny vybavení, sjezdy řek, skalnaté mořské pobřeží, …). Nevýhodou této konstrukce je vyšší hmotnost. Výhodou je vysoká tuhost a zmíněná nezničitelnost.

drop stitch konstrukce double layer

Dvouvrstvá (před)laminovaná konstrukce (též fusion technology (FT), MSL, ESD) – tato technologie spojuje výhody jednovrstvých (nízká hmotnost) a dvouvrstvých (vysoká pevnost) paddleboardů. O spojení dvou vrstev PVC se v tomto případě nestará lepidlo (viz. dvouvrstvá lepená konstrukce), ale vrstvy jsou k sobě slisovány (slaminovány) za vysoké teploty pod velmi vysokým tlakem. Právě kvůli absenci lepidla (kupříkladu na 1 paddleboard ho připadne okolo 1,5 kg) jsou výsledné produkty lehčí a zároveň ekologičtější. Spojení vrstev je o něco pevnější než u lepení a plováky snesou vyšší natlakování, což znamená výslednou vyšší tuhost. Výhodami laminované dvouvrstvy tedy jsou: nižší hmotnost, vyšší vnitřní tlak a tedy tuhost, ekologičnost. Plováky vyrobené touto technologií se také snadněji balí (rolují). Mezi nevýhody můžeme zařadit náchylnost ke ztrátě tlaku, která vzniká při úniku vzduchu skrz mikropóry (ztráta tlaku trvá několik dnů).

drop stitch konstrukce MSL

Stringer technology (ST) – tato technologie se využívá u jednovrstvých i dvouvrstvých materiálů. Její název je odvozen od stringerů – plochých PVC výztuh nalepených na plováky většinou v jejich středu, a to na dně i palubě, někdy i v obvodovém pásu. Tato kombinace dokáže plováku dodat tuhost při zachování nižší hmotnosti. Nevýhodou je vysoká cena blížící se fusion technology.

drop stitch konstrukce

Dvouvrstvý HyTEX Drop-stitch – jedná se o aktuálně nejšpičkovější dropstitch materiál na trhu. HyTEX je německé výroby. HyTEX se od ostatních materiálů liší hlavně rozmístěním vnitřních nylonových vláken, která nejsou umístěna rovnoběžně, ale chaoticky. Tím je možné docílit nižší hmotnosti plováku a řádově větší torzní a podélné tuhosti.

drop stitch konstrukce Hy Teex

GUMOTEX drop-stitch – tento materiál nenajdete u paddleboardů, ale u člunů českého výrobce GUMOTEX. Materiál byl vyvinutý v Česku, kde je také vyráběn. Jeho podstata je stejná jako u jiných dropstitch materiálů (spojení vrstev vysokým počtem nití), ale zásadní rozdíl je v tom, že spojené vrstvy nejsou z PVC nýbrž z Nitrilonu. Nitrilon je materiál tvořený vysokopevnostní tkaninou (PES), na kterou jsou dle materiálové verze nanášeny vrstvy syntetického kaučuku a/nebo kaučuku na přírodní bázi. Výrobce uvádí, že materiál je vysoce odolný proti oděru, stárnutí i UV záření. Je lehčí než PVC, dobře sbalitelný a snadno opravitelný. Vzhledem k výrobě z přírodních zdrojů je materiál i ekologičtější než PVC. Tlakování zde není takové jako u PVC dropstitchů, i když tuhost je pořád na vysoké úrovni. Nevýhodou může být i vyšší cena.

*GUMOTEX získal v roce 2018 za tento materiál prestižní ocenění Paddlesports Product of The Year za kajak Thaya v kategorii nafukovacích plavidel  na veletrhu Paddle Expo v německém Norimberku.

Gumotex drop stitch konstrukce


Technologie MACHINE WEAVE - nejmodernější technologie na výrobu paddleboardů.

Jednotlivé vrstvy PVC jsou protkány ve více směrech s vysoce pevnou tkaninou a vše je ještě za tepla slisováno. V samotném PVC je méně plastu a více tkaniny a tím je dosaženo super tuhosti a velmi váhy.
Plováky vyrobené touto technologií netrpí na kroucení, nejsou do vrtule. Plováky se neprohýbají a proto jsou stabilní a dobře jedou.
machine weave, top technologie na výrobu paddleboardů