Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Výběr pádla na paddleboard

Vybíráte pádlo pro váš nový paddleboard nebo potřebujete vyměnit současné pádlo za nové, lepší?
Není divu, bez pádla se při paddleboardingu neobejdete. Při jeho výběru záleží na tom, k jakému účelu a pro koho je určeno. Obecně nabídka pádel sahá od běžných, rekreačních pádel pro začátečníky až po profi závodní pádla pro nejnáročnější sportovce. Paddleboardová pádla jsou konstruovaná pro sjíždění vln nebo pro stojatou vodu. Kompromisem mezi těmito dvěma typy jsou hojně zastoupená tzv. Allaround (univerzální) pádla a adjustable paddles (délkově nastavitelné pádla), která umožňují díky různým systémům přizpůsobení délky potřebám jezdce.

Typy pádel
Většina pádel, která jsou prodávána společně s paddleboardem, jsou základní, těžší, třídílná pádla, do kterých snadno zateče voda a tím pádem špatně plavou. Potopení nenastane ihned, ale cca po 5 - 15 minutách ležení na vodě. Je proto dobré tato pádla zabezpečit proti potopení nebo si dokoupit kvalitnější pádlo. Výhodou samostatně prodejných pádel je to, že se nepotopí, mají kvalitní spojky, které nepovolují a hlavička pádla se dá nastavit směrově přesně. Zkušení jezdci považují výběr pádla za důležitější než výběr samotného SUP boardu.

Pádla na SUP mohou být jedno, dvou nebo třídílná. Vzhledem k tomu, že jednodílná pádla se řadí mezi speciály pro závodníky, budeme se věnovat zbývajícím dvěma zmíněným. Ta jsou totiž nejčastěji využívána pro rekreační jízdy s nafukovacími paddleboardy.

Dvoudílná pádla jsou skládací a umožňují nastavit délku podle výšky jezdce. Třídílná pádla mají také nastavitelnou délku, dají rozložit na tři díly a složit do batohu. V souvislosti s rychlým růstem popularity skladných nafukovacích SUP boardů roste i poptávka po těchto skládacích pádlech, která jsou ideální pro cestování, neboť zaberou jen minimum místa.

Rekreační pádla jsou obvykle vyrobena z plastu a duralu, sklolaminátu, uhlíku a jejich kombinací, mají lopatkovitě zahnutý tvar a většinou maratonské zahnutí. Délka pádel se pohybuje v rozmezí 170 až 220 cm. Správná délka pádla je základem jeho správného používání. Výška pádla by měla převyšovat výšku svého majitele přibližně o 10 až 30 cm. Šířka listu bývá 6 až 10 palců (zhruba 15 až 25 cm). Menší listy jsou vhodnější pro ženy a juniory, širší pro delší vyjížďky nebo svižnější pádlování. Při výběru pádla berte v úvahu i jeho hmotnost. Obecně platí, že s těžším pádlem musíte vynaložit více síly při pádlování. Nejnižší váhu mají zpravidla dražší, karbonová pádla, která jsou však náchylnější k poškození. Další, konkrétní vlastnosti jsou uvedeny v prodejní sekci přímo u jednotlivých pádel. 

Pokud jsou již vaše představy o vysněném pádle jasnější, můžete si vybrat konkrétní model zde. Nebo vyzkoušejte některé z pádel z naší půjčovny.

trojdílné skládací paddleboard pádlo Wernerjak správně používat paddleboard pádlošpičková pádla na paddleboard

Různá pádla si můžete vyzkoušet v naší půjčovně paddleboardů a windsupů