Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Jak správně vybrat kajak

Pokusíme se Vám pomoci se zorientovat v nabídce kajaků, aby jste snadněji zvolili ten pravý pro Vás. Pokud si nebudete jistí jaký kajak vybrat, tak nám zavolejte nebo napište a my Vám rádi poradíme. Samozřejmě nejlepší je si kajak nejprve vyzkoušet, když není možnost zkusit konkrétní model, tak alespoň podobný ve své kategorii. V naší půjčovně lodí a raftů můžete zkusit některý z kajaků. Ne všechny modely máme v nabídce, ale na základní orientaci to bude stačit.

Nejjednodušší rozdělení kajaků je podle tvaru.
DLOUHÝ + ÚZKÝ = VRATKÝ + RYCHLÝ
KRÁTKÝ + ŠIROKÝ = STABILNÍ + POMALÝ

Toto je opravdu velice zjednodušená charakteristika, která nebere v potaz další prvky, jako jsou podélná prohnutí, tvar dna atd. V rozdělení bereme v úvahu pouze plastové kajaky. Nafukovacím kajakům se bude věnovat samostatně.


Rekreační krátký turistické kajaky - fitness kajak
Bezpečné a snadno ovladatelné lodě, u kterých je daný důraz na stabilitu. Dno je většinou tvarováno, na špičce i zádi do V aby loď dobře držela směr. Řada modelů je vybavená i suchou komorou na bagáž. Polstrovaná polohovatelná sedačka je standardem. Prostorný límec zajišťuje bezproblémové na i vysedání a některé mega límce umožňují vézt před sebou dítě nebo psa. Tyto lodě dokáže zpravidla ovládat i úplný začátečník. Rozměry jsou velice kompaktní, to je velká výhoda i při transportu na břehu a uskladnění, vejde se i dovnitř do auta.

Nejčastěji se tyto lodě volí pro pádlování na krátkých výletech po klidné hladině jezer a rybníků a mírně proudících řekách či vodních kanálech.

Délky cca 290 – 370cm (dvoukajaky samozřejmě delší), šířka 64-75cm.

Materiál je zpravidla plast polyetylen, velice odolný, téměř nezničitelný, při trochu správném zacházení přežije i desítky let.

Příklad: Perception SundanceProdigy 10, Carolina 12,     Prijon Cruiser 320

Sportovní delší turistické kajaky
Univerzální kajaky vhodné i pro delší výlety i s přenocováním. Jejich délka jim propůjčuje solidní rychlost i větší úložné prostory. Pro lepší ovladatelnost jsou některé modely vybavené kormidlem nebo sklopnou flosnou – skegem, případně je možné následná montáž. Suchá komora na bagáž je zpravidla i ve špici a paluba umožňuje přichycení dalších věcí, buď pod síť nebo gunicuky. Ovládání zvládne i středně zkušený kajakář.

Nejčastěji se tyto lodě volí i pro pádlování na delších výletech po klidné hladině jezer a rybníků a mírně proudících řekách či vodních kanálech. Zkušený vodák si může troufnout i na peřejnaté svižně proudící řeky.

Délky cca 390 – 450 (dvoukajaky samozřejmě delší), šířka 60-67

Materiál je zpravidla plast polyetylen, velice odolný, téměř nezničitelný, při trochu správném zacházení přežije i desítky let.

V této kategorii je možno volit i kompozitní materiál, ten je výrazně lehčí, ale nevýhodou je větší náchylnost k poškození a podstatně vyšší cena.

Příklad kajaků: Perception Carolina 14, Perception Expression 14, Prijon Cruiser 430, Enduro 450

 

Mořský kajak, seakajak - rychlý expediční kajak
Nekompromisní velice rychlé kajaky pro dlouhé putování. Perfektně drží směr a jsou schopné urazit i veliké vzdálenosti. Vše je na nich uzpůsobeno pro maximální výkon. Prostorné suché komory na bagáž i na dlouhé expedice, obvodová šňůra, často i příprava na montáž kompasu. Lodě jsou vybavené kormidlem nebo skegem pro lepší ovládání na rozbouřeném moři a ve větru. Sezení a opěrky jsou pohodlné, ale zároveň by měly být jednoduché pro minimalizaci možnosti poškození. Existují i modely které lze rozložit do více kusů pro přepravu letadlem. Modely pod 5m se skvěle hodí pro zábavnou plavbu těsně u pobřeží, projíždění mezi útesy a surfing.

Mořské kajaky umožňují dlouhé výpravy v náročných podmínkách, zkušené skupiny se mohou odvážit i na otevřené moře. Vhodné jsou i na putování po velkých řekách.

Délky cca 450 – 530cm, (dvoukajaky samozřejmě delší), šířka 55-63

Příklad kajaků: Perception Essence 17, Expression 15, Prijon MarlinLV,  Touryak 470LV

Materiál je buď polyetylen anebo kompozit, u těchto velkých lodí je váhová úspora v případě kompozitu značná, i jízdní vlastnosti jsou lepší. Ale je třeba se smířit s velkou investicí a menší odolností, respektive křehkostí.


Sit On Top kajak
Pokud hledáte rekreačně sportovní kajak na léto, je Sit On Top to pravé. Oblíbené kajaky, plováky pro rekreační pádlování i sportovní vyžití. Díky své konstrukci jsou nepotopitelné, při zvrhnutí prostě sit on top jenom obrátíte zpátky a snadno na něj vylezete zpátky. Používají se hlavně v létě a v teplé vodě. Sit on Topy jsou vyráběné převážně z polyetylenu a u vícemístných provedení je třeba počítat s vyšší váhou.

Délky cca 290 – 420cm, (dvoukajaky samozřejmě delší), šířka 70-80cm

Příklad: Wave sport Scooter, Triumph  Liqidlogic Coupe a Versa,  Wave sport Scooter Gemini, Versa  Pyranha Fusin SOT
 

Hybrid, Crossover kajak
Jestli usoudíte, že budete trávit nejvíce času na lehčí divoké vodě, ale rádi se svezete i po klidné řece, jste tu správně. Tyto univerzální kajaky vás nadchnou svým pohodlím a dobrým vedením směru, to lze u většiny modelů ještě zlepšit sklopnou flosnou – skegem. Při vícedenním putování se bagáž dává do suché zadní komory a loďáku do špičky. Tvar těchto lodí umožňuje dobrým pádlerům jezdit i náročnější divokou vodu.

Délky cca 290 – 380cm, šířka 70-80cm

Příklad: Liquidlogic Remix XPWave sport EthosDagger Katana

Materiál je bez výhrady polyetylen pro maximální odolnost.

 

Kajaky na divokou vodu
Hledáte spolehlivou loď do divokých peřejí nebo dokonce na sjíždění vodopádů? Pak tedy potřebujete kajak typu Playboat, Riverunner nebo Creekboat (Creekovku). Pozor každý výrobce má vlastnídělení, pojmenování lodí podle sebe.

Playboat je velmi hravý kajak který může vzdáleně připomínat slalomový kajak, Má tenkou záď a v některých případech i špičku, malý výtlak a ostřejší tvary. Díky malému výtlaku jsou velice obratné, ale také nejvíce trestají chyby. Zkušený jezdec na nich dokáže projet i těžší peřejí a začátečník si může pilovat techniku i v malých proudech a lehčích pasážích.
Délky cca 210 – 275cm, šířka 62-70cm, výtlak cca 180 – 270L

Příklad: Pyranha Z.One, Dagger Axiom, Lettman Plan B, Liquidlogic Braaap, Mullet

Riverunner je univerzálnější kajak, který je vhodný na učení i sjíždění divoké vody. Mají zpravidla plošší dno s hranou. Jízda je na něm zábavnější i na méně obtížných řekách. Neodpustí toho tolik jako velká creekovka a je i lehčí, na vyježdění není nic lepšího. Řada lidí jezdí na těchto tvarech i opravdu těžkou WW. Délky cca 240 – 275cm, šířka 62-70cm, výtlak cca 220 – 330L

Příklad: Liquidlogic Remix, Pyranha Burn, WaveSport Diesel, Prijon Curve,

Creekboat je kajak teréňák do extrémů, tvarován pro co největší usnadnění sjezdu divoké řeky. Veliký výtlak, prostorný límec a konstrukce dělaná pro maximální bezpečnost a odolnost, lodě jsou osazené více chyty a kotvícími prvky pro případné vyprošťování po rozplavbě. I přes velké rozměry je ovladatelnost na velice dobré úrovni. Creekovku lze doporučit pro už pokročilejší jezdce, anebo pro hodně velké a těžké jezdce kteří se do menších lodí nevejdou. Bezpečí jezdce je vyváženo vyšší váhou, většinou nad 22kg. Materiál je bezvýhradně polyetylén.  


Rybářské kajaky - kayakfishing

Rybáři, které nebaví jen nečině sedět na jednom místě na břehu a chtějí objevit nové místa kam se ostatní nedostanou, by se měli poohlédnout po rybářském kajaku. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o dostatečně stabilní lodě, některé dokonce umožňují postavit se. Kajaky jsou zpravidla vybavené více držáky prutů i dalšího vybavení (kotviček, sonaru…) nejčastěji značky Scotty. Barvy jsou nenápadné až maskáčové. Špičkové modely mají dokonce nožní pohon (Native Watercraft, Hobie). Konstrukce trupu se dělí na klasické kajaky Sit in, plováky Sit on top a nafukovací provedení. Všechny modely mají velmi pohodlné a nastavitelné sedačky pro dlouhé rybaření.

Příklady: Perception Pescador Pilot 12,   Native Slayer Propel 13Gumotex Halibut (nafukovací kajak)

Dětské kajaky
Pokud hledáte loď pro vašeho malého vodáka je potřeba volit loď odpovídajících rozměrů a hmotnosti. V lodi by měl malý jezdec sedět pohodlně a s dostatečným kontaktem, aby jí mohl ovládat. Tvary se dají rozdělit na lodě podobné slalomovému kajaku a na lodě podobné turistickým vandr kajaků. Speciální nafukovací dětské kajaky (Gumotex Twist) jsou také velice zajímavá a bezpečná volba pro první seznámení a rekreační turistiku.

Příklady kajaků: Dagger DynamoDagger Axiom 6.9Perception Prodigy XS, Prijon Seayak Junior.