Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Jak zvolit správnou velikost skialpinistických bot

Zvolit správnou velikost skialpinistických bot není snadné a vyžaduje čas. Proto jsme pro Vás připravili rychlého průvodce, jak najit tu správnou velikost a čeho se vyvarovat při zkoušení nových bot.

skialpinistické boty Dynafit Radical Pro1)      Nejdříve si nasaďte Vaše lyžařské podkolenky, doporučujeme spíše tenčí. V žádném případě nestrkejte nohavice úzkých kalhot do bot.

2)      Vnitřní botičku stáhněte kolem nohy (tkanička, boa systém) tak, aby se v ní noha nemohla hýbat. Na skeletu boty zapněte všechny přezky, suché zipy či boa systémy do sjezdové varianty. To udělejte, i když se Vám bota bude napoprvé zdát malá. Zapnutím všech přezek a pásků s přepnutím do sjezdové polohy se pata posune dozadu a prostor před prsty se znatelně zvětší. Přezky zapínáme od spodní přezky směrem nahoru.

3)      V druhé fázi je potřeba v zapnuté botě ve sjezdovém módu strávit cca 20 minut. Během této doby se díky Vámi produkovanému teplu začne vnitřní botička tvarovat dle vaší nohy.  Tím se vyřeší spousta počátečních tlaků.

4)      Při třetí fázi botu uvedete do chodícího módu a zkusíte popojít, případně vystoupit na schod. Současné skialpinistické boty jsou optimalizované pro uživatelský co nejpřívětivější chození, a proto by bota neměla nikde tlačit ani škrtit.

5)      Pokud je bota malá nebo na některém místě (např. kolem kotníků, z boku vedle palce nebo malíčku) tlačí moc, je potřeba změnit velikost boty či model.

6)      V případě, že bota je větší, řešením je přidání další stélky do nebo pod vnitřní botičku boty. Tím se částečně zvýší pozice nohy v botě a často se to tím vše vyřeší. Také můžete vyzkoušet vložit do boty Vaší na míru vyrobenou stélku. Noha se v botě jinak usadí „nerozplácne se“ a získáte v botě potřebný prostor. Toto se hlavně projeví u malíkové hrany.boty na skialp Scarpa Maestrale 4.0

V případě zakoupení bot osobně na prodejně Vám ještě nabízíme tepelnou úpravu, „vypékání“ vnitřní botičky, pokud je botička určena k tepelnému tvarování. „Vypečením“ vnitřní botičky dojde k jejímu dokonalému přizpůsobení tvaru vaší nohy. Maximální splynutí nohy s botou je základ komfortu pro jakoukoliv skialpinistickou túru. POZOR: u nevypékacích vnitřních botiček je v pořádku, pokud vás například trochu tlačí prsty i ve sjezdovém zapnutí boty – je to proto, že vnitřní botička se s prvními výlety působením vašeho pohybu a tepla natvaruje částečně podle vaší nohy.
Na první výlet doporučujeme s sebou vzít náplasti proti puchýřům a výlet koncipovat s ohledem na nové boty.

Nespoléhejte na tzv. bootfiting (tepelná úprava plastového skeletu). Tato úprava je tím posledním, co se dá dělat v případě problematického tvaru nohy (např. příliš široké chodidlo, zvětšený tvar kotníku po úrazu, apod.), ale u optimalizovaných odlehčených skialpových bot ji řada výrobců nedoporučuje nebo přímo zakazuje v důsledku poklesu pevnosti a životnosti samotného skeletu. Proto se raději tomuto kroku vyhněte.