Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Co to je Packrafting, kde se vzal.

Kde se vzal packrafting

První packraft vyrobil již v roce 1844 Sir Peter Halkett z látky, která se dala nosit jako kabát v nepříznivém počasí. Výrobek tehdy nesl název „cloth boat“. Halkettova plavidla pomohla při Franklinově expedici na severozápad Ameriky. Komerčně se začaly packrafty vyrábět až v 80. letech 20. století na americkém kontinentu.

Co je packrafting

Packrafting je vodácký sport, který propojuje pádlování na kajaku s výbornou skladností a ultralehkostí plavidla. Poskytuje tedy možnost kombinace turistiky či cykloturistiky a vodáctví. Lodě jsou menší než plastové či nafukovací kajaky, ale stále odolné dostatečně proti slunci písku, soli a mrazu. Packrafty sice ještě svými jízdními vlastnostmi nestačí pevným lodím, přesto jsou jejich výhody nesporně velké.

Výhody packraftingu

Hlavní výhodou packraftingu je velmi nízká váha plavidla, a to obvykle mezi 2 – 5 kg. S tím souvisí i nenáročnost přepravy. Právě snadná sbalitelnost dala vznik názvu tohoto plavidla – packraft. Dostat se díky nim můžete i na místa, která jsou obtížně dosažitelná autem nebo s plastovou lodí. Na packraftech se můžete dostat na výlety do srdce přírody i vícedenní výpravy. Některé modely umožňují uložení věcí přímo do vnitřku plavidla pomocí Tizipu, čímž šetříte místo a máte tím větší komfort v lodi při vyšší stabilitě plavidla.  Z dalších výhod bychom si měli uvést velké spektrum využití lodi. Packrafty se dají použít na jezerech, moři, klidné či tekoucí vodě. Tato plavidla jsou vhodné pro rekreační a turistické pádlování díky tomu, že i po vyplavání z lodě je jednodušší dostat se zpět přímo z vody podobně jako u raftu. Lodě jsou přitom velice stabilní. Na packraftech si zkušený kajakář může užít i těžkou vodu až do obtížnosti WW IV, V. S packraftem vybaveným fixací kolen se dá dokonce eskymovat.

sbalený packraft Kokopellipackraft Kokopelli, snadné cestovánípackrafting je pro každého, packraft Kokopelli

Packrafty Kokopilli