Rozdělení a typy nafukovacích kajaků

Zde najdete základní rozdělení nafukovacích kajaků dle typu a použití včetně odkazů na jednotlivé modely. Největší výhodou nafukovacích kajaků je jejich snadný transport a jednoduché skladování, které nevyžaduje moc prostoru.

Rekreační
Nafukovací rekreační kajaky jsou určené pro zábavné pádlování u moře, rybníka nebo klidné řeky. Při správném použití si na něm užijete spoustu zábavy. Lehké kajaky vyrobené z PVC nejsou určené pro proudící vodu, jejich výhodou je nízká hmotnost a minimální objem po sbalení.

Příklad: Sevylor Tahiti Plus, Aquaglide Yakima, Gumotex Twist N

Turistické
Nafukovací turistické kajaky jsou použitelné i na delší výlety, bezpečné, stabilní, odolné. Lze na nich jezdit i při horším počasí, menších vlnách, případně v lehčích peřejích. Vejde se do nich i dostatek bagáže, snadno se ovládají a jsou bezpečné i pro začátečníky.

Příklad: Aquaglide Rogue XP, Chinook XP, Gumotex Solar,

Expediční
Nafukovací expediční kajaky vynikají vysokou rychlostí a dostatečným úložným prostorem i pro vícedenní putování. Při dobrém počasí lze vyrazit i na dlouhý mořský výlet. Zpravidla se dají vybavit i palubou pro náročné podmínky a součástí kajaku je směrová ploutev. Pro lepší ovládání ve větru a vlnách lze modely od firmy Gumotex vybavit i kormidlem.

Příklad: Aquaglide Chelan HG Tandem XL, Gumotex Framura a Seawave

Divoká voda
Nafukovací kajaky na divokou vodu jsou určené pro nejnáročnější použití a lze v nich sjíždět i těžší divokou vodu. Zpravidla jsou vybaveny samovylévacím dnem a použité materiály snesou i kontakt s překážkami. Tvary jsou navrhované tak, aby snadno překonávaly vlny a peřeje. Modely s uzavřenou palubou nemají samovylévací dno, ale zase umožňují pádlovat i ve větší zimě.

Příklad: Aquaglide Klickitat HB, Gumotex K1, K2, Safari a Swing 1 a 2

Rybářské
Nafukovací rybářské jsou velice bezpečné a snadno ovladatelné lodě. S rybářským kajakem se snadno dostanete i do špatně přístupných míst. Ve většině se lze při lovení i bez obav postavit, sedačky jsou dostatečné vysoké a pohodlné při delším čekání na úlovek. Samozřejmostí je i možnost instalace více držáků prutů, například Scotty.

Příklad: Aquaglide Blackfoot Angler, Gumotex Halibut

Novinky, recenze, akce
 • ZIMNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

  21. 11. 2018

  Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu!

  Číst více
 • Půjčovna backcountry běžek

  02. 11. 2018

  Nově si u nás můžete půjčit kromě běžných běžeckých lyží také půjčit backcountry běžky. Vyzkoušejte široké běžky a vyražte mimo stopu.

  Číst více
 • Eskymování na kajaku

  24. 10. 2018

  Naučte se přes zimu eskymovat, zvednou kajak po té co se převrátíte. Přestaňte plavat a začněte pořádně jezdit. Jízdu na kajaku si více užijete.

  Číst více